[Langabezia koiuntura] 2015eko 1.go hiruhilekoa

235.800 langabetu Euskal Herrian, aurreko hiruhilekoan baino 1.400 gutxiago (INE)

 

2015eko lehen hiruhilekoko datuen arabera, Euskal Herriko langabezia-tasa %15,9koa da (INE), aurreko hiruhilekoan bezala. Iazko epe berarekin alderatzen badugu, ostera, langabezia-tasa 0,9 puntu txikiagoa da egun.

INEren datuen arabera, azken hiruhilekoan langabezia-tasa 2,3 puntu igo da Araban eta 0,7 Nafarroa Garaian. Gainontzeko herrialdeetan jaitsierak izan dira, bereziki Bizkaian (-0,8). Datu hauekin, Araban dago langabezia-tasarik handiena (%19,0).

Azken hiruhilekoan Euskal Herriko eta EB-28ko langabezia-tasen arteko aldea 0,2 puntu murriztu da, baina Euskal Herriko langabeziak 5,7 puntu handiagoa izaten jarraitzen du (INE).

Analisi sakonagoa: Lan merkatuaren egoera Euskal Herrian argitalpenean (2014ko ekaina, Gaindegia).
 

 

Langabezia-tasa eta langabe kopurua. Euskal Herria eta bere lurraldeak, 2009/2015-I epea.
--LANGABEZIA-TASA--------LANGABETU GORDINAKLANGABETU GORDINAKLANGABETU GORDINAK
--2009201020112012201320142014-I2014-IV2015-I2014-I2014-IV2015-I
EAEEUSTAT8,19,110,811,814,314,915,514,514,8162.800152.300154.800
-INE11,310,712,315,616,616,317,416,616,4178.900174.100171.200
ArabaEUSTAT9,8107,89,414,715,916,715,815,327.00025.60024.600
-INE11,711,310,816,617,517,219,116,61930.90027.00030.800
BizkaiaEUSTAT8,61013,214,215,716,116,715,716,391.10085.00088.600
-INE12,512,114,216,917,817,318,918,117,3102.300100.50095.000
GipuzkoaEUSTAT6,57,48,28,911,912,513,112,112,144.70041.70041.500
-INE9,3810,21314,114,31414,113,745.70046.60045.400
Nafarroa GaraiaINE10,811,91316,217,915,717,114,915,753.80046.40047.900
IparraldeINSEE9,910,110,811,5121211,812,212,2 (p)16.10016.70016.700 (p)
LapurdiINSEE10,710,911,6---------
Nafarroa BehereaINSEE5,55,65,9---------
ZuberoaINSEE6,16,46,5---------
EUSKAL HERRIAEUSTAT8,89,811,312,714,914,815,514,414,7 (p)232.700215.400219.300 (p)
-INE11,110,912,315,416,515,816,815,915,9 (p)248.800237.200235.800 (p)
(p) Behin-behineko datuak.
Iturria: EUSTAT, INE eta INSEE.
Langabezia-tasa. Euskal Herria eta Europa, 2009/2015-I epea.
-2009201020112012201320142014-I2014-IV2015-I (p)
Grezia9,612,717,924,527,526,527,926,126
Espainia17,919,921,424,826,124,525,923,723,8
Katalunia16,217,719,222,523,120,322,119,920,1
Kroazia9,211,713,71617,317,318,718,419,8
Zipre5,46,37,911,915,916,116,91617,5
EUSKAL HERRIA (INE)11,110,912,315,416,515,816,815,915,9 (p)
EUSKAL HERRIA (EUSTAT)8,89,811,312,714,914,815,514,414,7 (p)
Portugal10,71212,915,816,414,115,313,614,3
Italia7,78,48,410,712,112,713,513,313
Eslovakia12,114,513,71414,213,214,112,612,7
Frantzia9,19,39,29,810,310,310,610,811,2
Lituania13,817,815,413,411,810,712,410,111,2
Bulgaria6,810,311,312,31311,41310,610,9
Turkia1311,19,18,499,91010,7-
EB-2899,69,710,510,910,2111010,3
Letonia17,519,516,21511,910,811,910,2-
Eslovenia5,97,38,28,910,19,710,89,610,2
Irlanda1213,914,714,713,111,312,11010
Finlandia8,28,47,87,78,28,798,49,5
Belgika7,98,37,27,68,48,58,78,68,7
Polonia8,19,79,710,110,3910,68,18,7
Suedia8,38,67,8887,98,67,38,2
Hungaria1011,2111110,27,78,37,17,7
Herbehereak4,4555,87,37,48,17,17,5
Estonia13,516,712,3108,67,48,56,36,8
Errumania6,577,26,87,16,87,26,76,7
Eskozia6,98,2887,25,97,16,6 (p)-
Danimarka67,57,67,576,67,46,16,6
Luxenburgo5,14,64,85,15,95,96,25,96
AEB9,39,68,98,17,46,26,95,56
Txekiar Errep.6,77,36,7776,16,85,75,8
Malta6,96,96,46,36,45,965,95,7
Austria5,34,84,64,95,45,665,65,6
Erresuma Batua7,67,88,17,97,66,16,75,55,5
Alemania7,675,85,45,255,44,85,1
Flandria4,95,14,34,555,15,35,1-
Islandia7,27,67,165,455,84,14,5
Norvegia3,23,63,33,23,53,53,53,64
Japonia5,154,64,343,63,73,33,5
-
Oharrak:
Estazionalizatutako datuak.
(p) Behin-behineko datuak.
Iturria: EUSTAT, INE, INSEE, EUROSTAT, Erresuma Batuko Estatistika Bulego Nazionala eta Belgikako Estatistiken Zuzendaritza Orokorra.
AttachmentTamaina
[PDF] Prentsa oharra363.79 KB