[Langabezia koiuntura] 2015eko 4. hiruhilekoa

7.800 langabetu gutxiago Euskal Herrian (INE)

 

2015eko laugarren hiruhileko datuen arabera, Euskal Herriko langabezia-tasa %12,92koa da (INE), 0,6 puntu baxuagoa aurreko hiruhilabetearekiko, eta laugarren hiruhilekoa doa joera berean. EUSTATek berriki kaleratutako datuen arabera, aldiz, Euskal Herrian langabezia tasa soilik 0,1 puntu jaitsi da azken hiru hilabeteetan.

INEren datuen arabera, herrialde guztietan jaitsi da langabezia-tasa azken hiruhilekoan. EUSTATen arabera, ostera, 0,4 puntu igo da Gipuzkoan. Biztanleria aktiboak, oro har, goranzko joera izan du bai Araba, bai Bizkaiari esker, kontrako joera izan du Nafarroa Garaiak (-3.500).

Datu hauekin, Bizkaian dago langabezia-tasarik handiena (%14,79), baita EUSTATen datuen arabera ere.

Azken hiruhilekoan Euskal Herriko eta EB-28ko langabezia-tasen arteko aldea 0,7 puntu murriztu da, baina Euskal Herriko langabeziak 3,8 puntu handiagoa izaten jarraitzen du (INE).

Analisi sakonagoa: Lan merkatuaren egoera Euskal Herrian argitalpenean (2014ko ekaina, Gaindegia).

Euskal Herriko langabezia tasa 2015eko  4. hiruhilekoan

AttachmentTamaina
gdg_po_2016-01-28-eh_langabezia.pdf146.39 KB
Langabezia-tasa eta langabe kopurua. Euskal Herria eta bere lurraldeak, 2010/2015-IV epea.
LurraldeaIturriaLANGABEZIA-TASALANGABETU GORDINAK
LurraldeaIturria2010201120122013201420152014-IV2015-III2015-IV2014-IV2015-III2015-IV
EAEEUSTAT(*)(*)(*)(*)(*)15,23(*)14,714,5(*)152.300151.000
EAEINE10,6912,3515,616,5716,3314,7716,613,7612,89174.100139.700132.500
ArabaEUSTAT(*)(*)(*)(*)(*)15,85(*)14,714,1(*)23.10022.200
ArabaINE11,3410,7516,5717,5117,215,0116,6413,3312,2127.00020.50019.300
BizkaiaEUSTAT(*)(*)(*)(*)(*)16,63(*)16,215,8(*)88.60086.300
BizkaiaINE12,1114,1616,8917,7617,3315,9918,1214,8514,79100.50078.70079.400
GipuzkoaEUSTAT(*)(*)(*)(*)(*)12,65(*)12,212,6(*)40.60042.500
GipuzkoaINE8,0310,1812,9714,1214,2512,6714,0512,2210,1646.60040.60033.800
Nafarroa GaraiaINE11,912,9916,1617,9315,7113,8314,9213,5713,5346.40041.90041.400
IparraldeINSEE10,0810,7610,9411,3711,4711,60 (p)11,711,711,70 (p)16.10016.30016.300 (p)
LapurdiINSEE10,8511,6111,77---------
Nafarroa BehereaINSEE5,655,946,1---------
ZuberoaINSEE6,416,556,79---------
EUSKAL HERRIAEUSTAT(*)(*)(*)(*)(*)14,60 (p)(*)14,1614,05 (p)(*)210.500208.700 (p)
EUSKAL HERRIAINE10,8912,3415,3516,4515,7514,28 (p)15,8113,5312,92 (p)236.600198.000190.200 (p)
-
Euskal Herriko lurraldeetan langabezia neurtzen duten iturri desberdinen datuak eskaintzen dizkizuegu hurrengo taulan.
(*) EUSTATek lehengo serieekiko etena dakarren serie-datu berria kaleratu berri du 2015 urtean, eta homogeneotasun arrazoiengatik, ezin da alderatu.
(p) Behin-behineko datuak.
Iturria: EUSTAT, INE eta INSEE.
Langabezia-tasa. Euskal Herria eta Europa, 2010/2015-IV epea.
-2010201120122013201420152014-IV2015-III2015-IV (p)
Grezia12,717,924,527,526,5-26,124,124,4
Espainia19,921,424,826,124,522,123,721,220,9
Katalunia17,719,222,523,120,318,619,917,517,7
Kroazia11,713,71617,317,3-18,415,517,4
Zipre6,37,911,915,916,1-1614,814,7
EUSKAL HERRIA (EUSTAT)(*)(*)(*)(*)(*)14,6 (p)(*)14,214
EUSKAL HERRIA (INE)10,912,315,416,515,814,3 (p)15,813,512,9
Portugal1212,915,816,414,1-13,612,112,6
Italia8,48,410,712,112,7-13,310,612
Eslovakia14,513,71414,213,2-12,611,311,1
Frantzia9,39,29,810,310,3-10,810,110,5
Turkia11,19,18,499,9-10,710,1-
Letonia19,516,21511,910,8-10,29,79,8
EB-289,69,710,510,910,2-1099,1
Finlandia8,47,87,78,28,79,48,48,48,7
Eslovenia7,38,28,910,19,7-9,68,68,6
Bulgaria10,311,312,31311,4-10,68,38,6
Lituania17,815,413,411,810,7-10,18,38,5
Irlanda13,914,714,713,111,39,4109,38,4
Belgika8,37,27,68,48,5-8,68,27,7
Polonia9,79,710,110,39-8,17,17
Herbehereak555,87,37,46,97,16,66,6
Errumania77,26,87,16,8-6,76,56,5
Suedia8,67,8887,9-7,36,56,5
Hungaria11,2111110,27,7-7,16,46,2
Estonia16,712,3108,67,4-6,35,26
Luxenburgo4,64,85,15,96-6,365,9
Eskozia8,2887,25,9-5,75,8-
Austria4,84,64,95,45,6-5,65,65,7
Danimarka7,57,67,576,6-6,16,25,7
Malta6,96,46,36,45,8-5,75,35,1
Erresuma Batua7,88,17,97,66,1-5,55,55,1
Flandria5,14,34,555,1-5,1--
AEB9,68,98,17,46,2-5,55,24,8
Txekiar Errep.7,36,7776,1-5,74,84,6
Alemania75,85,45,25-4,84,44,5
Norvegia3,63,33,23,53,5-3,64,54,5
Islandia7,67,165,45-4,13,53,7
Japonia54,64,343,6-3,33,43,2
-
Estazionalizatutako datuak.
(*) EUSTATek lehengo serieekiko etena dakarren serie-datu berria kaleratu berri du 2015 urtean, eta homogeneotasun arrazoiengatik, ezin da alderatu.
(p) Behin-behineko datuak.
Iturria: EUSTAT, INE, INSEE, EUROSTAT, Erresuma Batuko Estatistika Bulego Nazionala eta Belgikako Estatistiken Zuzendaritza Orokorra.