[Langabezia koiuntura] 2015eko 2. hiruhilekoa

219.100 langabetu Euskal Herrian, aurreko hiruhilekoan baino 16.300 gutxiago (INE)

 

2015eko bigarren hiruhilekoko datuen arabera, Euskal Herriko langabezia-tasa %14,9koa da (INE), aurreko hiruhilekoan baino puntu bat gutxiago. Iazko epe berarekin alderatzen badugu, ostera, langabezia-tasa 0,8 puntu txikiagoa da egun.

INEren datuen arabera, azken hiruhilekoan langabezia-tasa 3,4 puntu jaitsi da Araban eta beste 3,1 puntu Nafarroa Garaian. Iturri honen arabera, soilik Gipuzkoan eman da igoera.Datu hauekin, Bizkaian dago langabezia-tasarik handiena (%17,0).

Azken hiruhilekoan Euskal Herriko eta EB-28ko langabezia-tasen arteko aldea 0,4 puntu murriztu da, baina Euskal Herriko langabeziak 5,3 puntu handiagoa izaten jarraitzen du (INE).

Analisi sakonagoa: Lan merkatuaren egoera Euskal Herrian argitalpenean (2014ko ekaina, Gaindegia).

 

 

 

 

AttachmentTamaina
[PDF] Prentsa oharra392.48 KB
Langabezia-tasa eta langabe kopurua. Euskal Herria eta bere lurraldeak, 2009/2015-II epea
-LANGABEZIA-TASA---------LANGABETU GORDINAK--
--2009201020112012201320142014-II2015-I2015-II2014-II2015-I2015-II
EAEEUSTAT(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)16,615,1(*)175.700157.700
-INE11,310,712,315,616,616,316,116,416167.500171.200164.400
ArabaEUSTAT(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)18,616(*)30.20025.400
-INE11,711,310,816,617,517,216,81915,527.40030.80024.700
BizkaiaEUSTAT(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)18,216,3(*)101.10089.000
-INE12,512,114,216,917,817,316,317,31788.60095.00091.200
GipuzkoaEUSTAT(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)13,112,7(*)44.40043.300
-INE9,3810,21314,114,315,613,714,651.50045.40048.500
Nafarroa GaraiaINE10,811,91316,217,915,715,915,712,649.50047.90038.400
IparraldeINSEE9,910,110,810,911,411,511,211,711,7 (p)15.30016.30016.300 (p)
LapurdiINSEE10,710,911,611,8--------
Nafarroa BehereaINSEE5,55,65,96,1--------
ZuberoaINSEE6,16,46,56,8--------
EUSKAL HERRIAEUSTAT(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)1614,2 (p)(*)239.900212.400 (p)
-INE11,110,912,315,416,515,815,615,814,9 (p)232.300235.400219.100 (p)
(*) EUSTATek lehengo serieekiko etena dakarren serie-datu berria kaleratu berri du, eta homogeneotasun arrazoiengatik, ezin da alderatu. EUSTATek serie historiko berria eskuragarri jarri heinean datuak eskura jarriko ditugu.
(p) Behin-behineko datuak.
Iturria: EUSTAT, INE eta INSEE.
Langabezia-tasa. Euskal Herria eta Europa, 2009/2015-II epea.
-2009201020112012201320142014-II2015-I2015-II (p)
Grezia9,612,717,924,527,526,526,626,725,5
Espainia17,919,921,424,826,124,524,523,822,4
Katalunia16,217,719,222,523,120,320,220,119,1
Kroazia9,211,713,71617,317,316,618,115,7
Zipre5,46,37,911,915,916,115,517,815,3
EUSKAL HERRIA (INE)11,110,912,315,416,515,815,615,814,9 (p)
EUSKAL HERRIA (EUSTAT)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)1614,2 (p)
Portugal10,71212,915,816,414,114,113,812,9
Italia7,78,48,410,712,112,712,21312,3
Eslovakia12,114,513,71414,213,213,212,411,8
Turkia1311,19,18,499,98,911,1-
Finlandia8,28,47,87,78,28,79,69,711,1
Letonia17,519,516,21511,910,810,710,2-
Frantzia9,19,39,29,810,310,39,810,810,1
Irlanda1213,914,714,713,111,311,9109,9
Bulgaria6,810,311,312,31311,411,410,69,8
EB-2899,69,710,510,910,210,110,19,6
Eslovenia5,97,38,28,910,19,79,39,88,9
Lituania13,817,815,413,411,810,711,2108,7
Belgika7,98,37,27,68,48,58,28,88,3
Suedia8,38,67,8887,98,78,38,2
Polonia8,19,79,710,110,399,18,67,9
Hungaria1011,2111110,27,78,17,77,1
Errumania6,577,26,87,16,86,77,47,1
Herbehereak4,4555,87,37,47,57,57
Estonia13,516,712,3108,67,476,87
Danimarka67,57,67,576,66,36,56,2
Islandia7,27,67,165,455,94,36,1
Txekiar Errep.6,77,36,7776,1666
Eskozia6,98,2887,25,95,95,9 (p)-
Austria5,34,84,64,95,45,65,45,85,9
Luxenburgo5,14,64,85,15,95,95,75,95,4
Erresuma Batua7,67,88,17,97,66,16,25,55,4
Malta6,96,96,46,36,45,95,95,85,3
AEB9,39,68,98,17,46,26,15,85,2
Flandria4,95,14,34,555,15,2--
Alemania7,675,85,45,254,954,8
Norvegia3,23,63,33,23,53,53,44,24,4
Japonia5,154,64,343,63,73,53,5
Oharrak:
Estazionalizatutako datuak.
(*) EUSTATek lehengo serieekiko etena dakarren serie-datu berria kaleratu berri du, eta homogeneotasun arrazoiengatik, ezin da alderatu. Serie historiko berria eskuragarri jarri heinean datuak eskura jarriko ditugu.
(p) Behin-behineko datuak.
Iturria: EUSTAT, INE, INSEE, EUROSTAT, Erresuma Batuko Estatistika Bulego Nazionala eta Belgikako Estatistiken Zuzendaritza Orokorra.