[Langabezia koiuntura] 2014ko 4. hiruhilekoa

237.100 langabetu Euskal Herrian, 19.300 gehiago azken hiruhilekoan (INE)

 

Azken datuen arabera (INE), Euskal Herriko langabezia-tasa %15,9koa da, aurreko hiruhilekoan (2014ko uztaila-iraila) baino puntu bat handiagoa. Iazko epe berarekin alderatzen badugu, ostera, langabezia-tasa 0,2 puntu txikiagoa da egun.

Datu hauekin 2014 urtea ixten da, eta behin-behineko datuen arabera, urteko langabezia-tasa %15,8koa izan da, 2013an baino 0,6 puntu txikiagoa.

Azken hiruhilekoan Gipuzkoan baino ez da jaitsi, EUSTATen arabera. Bizkaia da orain langabezia-tasa handiena duen lurraldea (%18,1).

Azken hiruhilekoan Euskal Herriko eta EB-28ko langabezia-tasen arteko aldea berriz handitu da eta Euskal Herriko langabezia 5,9 puntu handiagoa da (INE).

Analisi sakonagoa: Lan merkatuaren egoera Euskal Herrian (2014/06, Gaindegia).

 

Langabezia-tasa eta langabe kopurua. Euskal Herria eta bere lurraldeak, 2009/2014-IV epea.
--2009201020112012201320142013-IV2014-III2014-IV2013-IV2014-III2014-IV
EAEEUSTAT8,19,110,811,814,314,915,214,514,5160.100151.800152.300
-INE11,310,712,315,616,616,316,615,216,6173.300155.000174.100
ArabaEUSTAT9,8107,89,414,715,915,515,815,824.60025.50025.600
-INE11,711,310,816,617,517,218,816,316,630.60025.80027.000
BizkaiaEUSTAT8,61013,214,215,716,116,415,615,790.40084.00085.000
-INE12,512,114,216,917,817,317,61618,197.00085.500100.500
GipuzkoaEUSTAT6,57,48,28,911,912,513,112,312,145.10042.20041.700
-INE9,3810,21314,114,313,813,414,145.70043.70046.600
Nafarroa GaraiaINE10,811,91316,217,915,716,414,914,951.00046.20046.400
IparraldeINSEE9,910,110,811,61212,1(p)11,812,212,2(p)16.00016.60016.600(p)
LapurdiINSEE10,710,911,6---------
Nafarroa BehereaINSEE5,55,65,9---------
ZuberoaINSEE6,16,46,5---------
EUSKAL HERRIAEUSTAT8,89,811,312,714,914,8(p)15,214,414,4(p)227.100214.500215.300(p)
-INE11,110,912,315,416,515,8(p)16,114,915,9(p)240.300217.800237.100(p)
-
(p) Behin-behineko datuak.
Iturria: EUSTAT, INE eta INSEE.
Langabezia-tasa. Euskal Herria eta Europa, 2008/2014-IV epea.
-2008200920102011201220132013-IV2014-III2014-IV (p)
Grezia7,89,612,717,924,527,527,825,625,3
Espainia11,317,919,921,424,826,125,723,723,7
Katalunia8,916,217,719,222,523,121,919,119,9
Kroazia8,99,612,313,916,117,317,715,716,9
EUSKAL HERRIA (INE)6,911,110,912,315,416,516,114,915,9
Zipre3,75,46,37,911,915,91616,115,9
EUSKAL HERRIA (EUSTAT)58,89,811,312,714,915,214,414,4
Italia6,77,88,48,410,712,212,711,814,1
Portugal8,510,61212,915,816,415,513,313,8
Eslovakia9,612,114,513,71414,214,312,912,8
Bulgaria5,66,810,311,312,31313,110,811,3
Letonia7,717,519,516,21511,911,310,6-
Frantzia7,49,19,39,29,810,310,49,910,5
Irlanda6,41213,914,714,713,111,811,310,3
EB-2878,99,69,610,410,810,79,710,1
Turkia101311,19,18,499,310,0 (p)-
Eslovenia4,45,97,38,28,910,19,79,39,7
Lituania5,813,817,815,413,411,811,49,18,6
Belgika77,98,37,27,68,48,58,78,4
Finlandia6,48,28,47,87,78,27,77,58,3
Polonia7,18,19,79,710,110,39,88,27,9
Suedia6,28,38,67,8887,47,27,5
Eskozia4,76,98,27,97,97,17,3--
Hungaria7,81011,210,910,910,29,17,47,2
Estonia5,513,516,712,3108,68,77,56,7
Errumania5,66,577,26,87,17,16,56,6
Herbehereak3,13,74,54,45,36,76,96,46,6
Danimarka3,467,57,67,576,56,56,2
Erresuma Batua5,67,57,88,17,97,676,1-
Luxenburgo4,95,14,64,85,15,96,25,96
Txekiar Errep.4,46,77,36,7776,75,95,8
Malta66,96,96,46,36,46,45,95,8
AEB5,89,39,68,98,17,46,76,25,5
Flandria3,94,95,14,34,555,1--
Alemania7,57,87,15,95,55,354,84,9
Austria3,84,84,44,24,34,9554,9
Islandia37,27,67,165,44,544,1
Norvegia2,53,23,63,33,23,53,33,63,7
Japonia45,15,14,64,343,73,63,4
-
Oharrak:
Estazionalizatutako datuak.
(p) Behin-behineko datuak.
Iturria: EUSTAT, INE, INSEE, EUROSTAT, Erresuma Batuko Estatistika Bulego Nazionala eta Belgikako Estatistiken Zuzendaritza Orokorra.
AttachmentTamaina
[PDF] Prentsa oharra364.78 KB